2013 РІК В НАРОДНОМУ ДОМІ (ЗВІТ)

3 years ago by in народний дім, урбан культура

Звіт діяльності колективу та волонтерів Народного Дому «Просвіта» на Збоїщах за березень-грудень 2013 рік.

Важлива інформація: до 20 січня триває конкурс грантів, в якому ми беремо участь. Підтримайте за цим лінком, натиснувши синю кнопку recommend. Дякуємо!

У березні 2013 року ми, абсолютно нова команда за підтримки волонтерів та сприяння держслужбовців з Львівської міської ради, почали опікуватись Народним домом «Просвіта», одним з трьох народних домів у Львові.

Нашою метою є ревіталізація споруди і створення сучасного культурного центру кластерної структури і у майбутньома змогла забезпечувати свою життєдіяльність. Своєю місією ми передовсім бачимо залучення активних людей, місцевої громади та втілення проактичних ідей, творчого потенціалу жителів Львова.

 За цей рік ми пройшли довгий, але інтенсивний шлях налагодження (хоча й не повного) базових умов для  ефективного функціонування будинку, провели багато ознайомчих зустрічей, налагоджували партнерство і сформували чернетку стратегії, наблизившись до компромісного варіанту поєднання суспільного запиту і власних амбітних планів. За версією “Української Правди” ми стали однією з найважливіших громадських ініцітив року, що минув. Катерина Сергацкова, журналістка, пише: “Окремо треба згадати Львів, де на території клубу, що залишився з радянських часів, зявився “Кластер” – перспективний культурний майданчик для міщан, що об’єднує різні творчі ініціативи”.

У березні 2013 року ми прийшли у будинок площею 200 квадратних метрів, він був відключений від електроенергії, без каналізації та водовідведення, з морально-застарілими меблями та дизайном. До речі, ось візуалізація та план будинку, які нам зробили архітектори.

Ми віримо, що деталі та оточення мають вирішальне значення, тому окрім інтелектуальної праці ми взялись за фізичну зміну обличчя народного дому. Ми розфарбували фасад і повністю зремонтували одну з кімнат майбутнього кластера, яка стала для нас візуалізацією наших ідей та плацдармом для продуктивної роботи ядра команди. Завдяки наполегливості конкретних осіб з управління культури, на кінець 2013 року, за гроші платників податків, нас підключили до водопроводу (проклали бл. 500 метрів труби) та водовідведення (70 метрів). Це все коштувало нам з вами (разом із проектом, який зазвичай коштує 15% від вартості робіт) 350 тисяч гривень. Грошей ми цих не бачили і ними не розпоряджались, «Водоканал» робив роботи у борг. На решту запланованих робіт, таких як гідроізоляція, ремонт фасад будинку і благоустрій подвір’я грошей не вистачило.

Окрім очевидних недоліків та проблем (це НЕ центр і не найкращий район Львова, у будинку пічкове неефективне опалення, є висока вологість стін, скептичність та байдужість місцевих жителів), деякі з яких ми плануємо подолати наступного року, ми бачимо в цьому місці та районі беззаперечний потенціал. По-перше, у районі Топольної-Мазепи є запит на культурні події через їх повну відсутність, по-друге, будинок, не зважаючи на тотальну розчарованість державними установами, є цінністю для мешканців і має свою історію, починаючи з 1930-х років ХХ століття, по-третє, тут ми, менеджери культури, які багато років діяли по одному, отримали нагоду створити платформу для розвитку багатьох ініціатив, вдовольняючи запит та цікавість як місцевих жителів, так і жителів з інших районів Львова. Це виклик і це чудово.

Розповідати про те, що ми зробили, на щастя, можна довше, ніж те, чого ми так і не встигли зробити і найлегше це буде прослідкувати хронологічно.

Березень 2013 року

На посаду директорки було призначено Вікторію Швидко, представницю театральної майстерні «Драбина». Посаду художньої керівнички зайняла виконавча директорка мистецької формації Wiz-Art Ольга Райтер. Ці люди ніколи не працювали у подібних державних установах, для декого це була перша офіційна робота. Вони дивились на речі новими очима, а в перешкодах бачили можливість вчитись. Призначення Ольги та Вікторії було формальним кроком, адже над Народним Домом працювала ціла команда (різна у різний час) волонтерів та симпатиків. У березні в майбутній кластер, а поки що перспективне приміщення, з ознайомчим візитом завітав Джим Робертсон (Ньюкасл, Англія), один з координаторів проекту Youth in Action в Європі.

Квітень 2013

Після бюрократичної тяганини було відновлено енергопостачання Народного Дому. Волонтери провели прибирання приміщення та території, а також розмалювали фасад будинку. Валентина Залевська, керівничка ГО “Кластер” та Ольга Райтер, директорка мистецької формації Wiz-Art, представили проект майбутнього кластеру на міжнародному обміні у Словаччині.

Травень 2013

На Великдень відбулось святкування, розмалювання писанки, кінопоказ фільмів Вінсента Муна і концерт гуртів Smite та Sometimes. У заході взяло участь близько 100 людей. Про це написали zbruch.eu та staywithme.com.ua  Цього ж місяця директорка Народного Дому Вікторія Швидко відвідала схожі центри в Ньюкаслі, Англії, де перебувала на навчальному візиті.

Червень 2013

У співпраці з Центром дослідження літератури для дітей та юнацтва впродовж тижня з 11 дітьми району молоді спеціалісти – театрознавець Оля та актор Павло Довгань-Левицькі –  працювали над сценічним читання оповідання Галини Малик, яке потім продемонстрували на сцені Народного дому. Zbruch.eu написав про це розлогий матеріал.

Народний дім відвідали три представники різних громадських общин з Ньюкаслу. З британськими партнерами обговорено можливості обміну та співпраці у майбутньому.

Мистецька майстерня “Драбина” провела драматургічні майстер-класи для дітей “Місто та його райони”. Частиною майстер-класів був збір дітьми інтерв’ю та написання коротких п’єс про різні райони міста – зокрема Збоїща, де знаходиться Народний Дім.

В рамках проекту GIZ «Майстерня міста» в Народному Домі протягом 4 днів проходив ЗБОЇЩА  VIDEO PROJECT, до якого було залучено 14 школярів з цього району. Результатом проекту стало відео про район очима школярів.  Ось відеозвіт цього проекту

А ось те, що назнімали школярі району.

Школярі Збоїщ на майстер-класі в Народному Домі

Липень 2013

В рамках 6 Львівського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів Wiz-Art 2013 відбулось «Кіно на районі», в рамках якого було проведено спеціальні покази для школярів та людей похилого віку. До заходу місцевих жителів закликали долучитись ходулісти, фільми подивилось близько 70 осіб. 23 липня – дата офіційного заснування громадської організації “Кластер”.

Серпень 2013

У серпні ми проводили ознайомчі зустрічі для кураторів та зацікавлених.

Вересень 2013

Оксана Дудко представляла проект ревіталізації Народного дому (презентація “City of Suburbs: Imagining New Cultural and Urban Landscape of Lviv”) на міжнародній конференції “Arts and Urban Space” у Болгарії, Софія.

Затишшя зовні, сумніви всередині. Оскільки ремонт в міськраді та ЛКП (Львівському комунальному підприємстві) обіцяли закінчити до вересня, цього місяця мало відбутись офіційне відкриття Народного Дому: запуск перших подій, презентація діяльності. Оскільки цього не сталось, ми почали думати про альтернативні варіанти, ходили на багато зустрічей з держслужбоцями і обдумували альтернативні плани. Один з таких планів ми почали втілювати в жовтні.

Жовтень 2013

Початок ремонту однієї з кімнат майбутнього кластера за власні кошти з бюджетом у 3,5 тис. гривень. В результаті наші витрати сягнули 15 тис. гривень, адже довелось робити нову бетонну стяжку, підлогу і утеплювати стіни. У одномі з альбомів в нашій мережі на фейсбуці можна прослідкувати всю динаміку ремонту. Щоб зібрати більше коштів, ми влаштували розпродаж плакатів.

Листопад 2013

Під’єднання Народного Дому до каналізаційної системи. Триває ремонт, готові стіни і елементи інтер’єру кімнати. Початок переговорів про створення фото- та відеогуртка на базі Народного Дому з перетворенням однієї з кімнат та професійну фотостудію та навчання для бажаючих.

Грудень 2013

До Народного Дому підвели воду. Ми встановили сантехніку та лічильник. Продовжуємо збирати кошти на підключення до Інтернету, ремонт рецепції, великого залу та другого поверху. Ось так зараз виглядає кімната на другому поверсі:

а ось кімната на першому поверсі після ремонту:

  

до і після

Screen Shot 2014-01-14 at 10.50.40 AM

Користуючись нагодою, хочемо подякувати всім нашим волонтерам та симпатикам. Наступного року ми зробимо це місце ще кращим! Ви також можете долучитись до проекту зі своїми ідеями, заповнивши форму на нашому сайті.  Слідкуйте за нами у фейсбуці. Дякуємо за час і за увагу!

13 січня 2014 року,

команда klaster.in.ua