Звіт 2015: як це було і що попереду!

1 year ago by in народний дім

 

Для нас закінчився 2015 рік, плавно перейшовши на новий етап. Проекти, ремонт, багато продуктивних дискусій та розмов… і пошук нового персоналу для Народного дому. Справді, 2015 рік був трохи іншим, ніж попередні. Можна його й назвати трохи гастрольним, трохи господарським, але стовідсотково можемо сказати, що він був певним трампліном, щоб в 2016 році продовжити проекти розпочаті раніше та впевнено рухатись вперед. Окрім постійної локальної та адміністративної роботи та занять з дітьми, ми хочемо розказати вам про цікавинки, що відбувались у житті Народного Дому протягом року.

Січень

Спільно з  організацією української молоді  «Спадщина» ми розпочали рік святом Коляди. Низка вертепів – від класичних до оригінальних авторських, – розповідала про народження Ісуса, було багато колядок та веселощів.

До нас також завітали гості  з Центру дослідження суспільства (Centre for Society Research). Багато говорили про Збоїща, про зміни протягом двох років, про плани на найближче майбутнє. Центр на даний час займається вивченням міських громадських ініціатив, досліджує їхню історію, намагається знайти ключ успіху. Згодом планують створити ресурс, на якому були б описані всі урбан-ініціативи України, щоб була комунікація та кооперація між ними. Тішимось, що klaster.in.ua серед них.

10915193_332705416924336_8120614958589784167_n

Лютий

В лютому ми дізнавались про форум-театр. До нас завітали гості з  Краматорська і Слов’янська. Аматорський театр показав постановку «Відкрий Україну». Учасниками дійства були непрофесійні актори різного віку та соціального статусу, історія творилась  на сцені «тут і зараз». І що найцікавіше: глядачі також змогли стати учасниками імпровізованої вистави, спробували себе у ролі акторів та стали героями однієї сцени.

Березень

Березень став місяцем реалізації давнього задуму – зібрати  на Збоїщах невелику бібліотеку, щоб наші відвідувачі змогли використовувати простір для корисного часопроведення та почитати чи погортати книги. Ми дали по місту клич, що Збоїща хочуть читати. І знаєте, відгукнулись видавництва (серед яких і наше улюблене “ВСЛ”), відгукнились наші симпатики, друзі та найближче оточення. І тепер залишилось тільки одне – знаходити час і бажання заходити до нас у гості для читання.

11096685_359388400922704_6935053841326800560_n Квітень

То вже майже, як традиція, що квітень – це велика толока та святкування Великодня. І таке спільне прибирання неймовірно зближує. Особливо тоді, коли ви вигадуєте смішні історії для знайденого сміття, чаюєте та отримуєте подарунки. Саме цього дня ми отримали пакунок щастя через кур’єра, тому не знаємо, кому дякувати, але завдяки Тобі, наша незнайомко чи незнайомцю, цей день став ще кращим)

І Великдень святкувався весело не менш весело. Квести для дітей, виступ місцевих реперів, приємна музика від гурту «Три кроки в ніч», частування… В такі моменти розумієш, що стерті вже якісь кордони, що знайдено порозуміння, що можна вже разом щось планувати та втілювати. 10423272_364881363706741_6238653344946340069_n

Травень

11080353_375290069332537_6635318307404769770_o

День  матері став сімейним святом. «Моя мама – найкраща, бо вона моя мама», – досить однієї репліки 6-річної дитини, щоб описати загальну атмосферу. Цікаві конкурси, співи, танці, змагання зробили цей день особливим.  Протягом травня у нас гостювала волонтерка з Німеччини від Center for Educational Initiatives – Юлія, яка провела декілька занять для дітей з англійської мови, а також поділилась своїми спогадами з подорожей. Із травня почався наш «гастрольний період». Спершу ми взяли участь у відкритому майстер-класі  “Громадські ініціативи мікрорайонів”, який організувала Майстерня громадських ініціатив. На зустрічі ми спільно з активістами з районів Підзамче та Сихів ділились своїм досвідом організації міського простору, залучення громади у розвиток території і у власні соціальні проекти, розказували про свою практику ведення діалогу із владою та бізнесом, залучення фінансування тощо.  А потім ми поїхали до Івано-Франківська до наших друзів з Urban Space 100, щоб розказати, що у Львові відбувається “на районах”.

 

 

Червень

В рамках Майстерні міста протягом  тижня ми створювали макет Збоїщ через призму дитячих історій. Кожен район має свої таємниці та місця, про які знають тільки обрані. Місця, з яких відкривається місто по-іншому. Для стороннього спостерігача Збоїща можуть здаватись  депресивним і застиглим у часі районом, але це не так. Присутні у ньому мають змогу вдихнути його як органічну речовину, випробувати його під власними ногами, змінювати його ландшафт. Саме ця властивість Збоїщ надихнула нас почати робити особливу, нову карту району. Ця незвична процедура картографії відобразила те, чого не існує на звичних картах Львова. Макет зараз знаходиться в Народному домі, приходьте, діліться  своїми історіями, дізнавайтесь наші. І тут коротке відео, як ми створювали макет.

10632576_385590281635849_4156013359808704287_n

Мабуть, для дітей наймасштабнішим та найемоційнішим став освітньо-мистецький  проект «Brave kids». 120 дітей з 13 країн світу з чотирьох континентів разом, незважаючи на культурні, історичні та побутові відмінності, надихали один одного, спілкувались мовою мистецтва та створювали  спільний перформанс. Кожного дня діти пізнавали іншу культуру не через книги чи телебачення, а через спілкування з дітьми з бразилійських фавел, біженців з Чечні або ж неймовірно талановитими учасниками з з Уганди та Бурунді.

Через мистецькі співпереживання протягом трьох тижнів діти надихались, щоб уявити краще майбутнє для себе, для своєї родини та країни, незважаючи на матеріальні статки. Один з основних принципів фестивалю –  «діти вчать дітей», і тільки за допомогою посередників,  молоді учасники  вчили  і підтримували один одного, заохочували обмінюватися ідеями, навичками і мистецькими підходами. Діти мають голос, свою думку, прислухайтесь до них! Мистецтво створює  діалог, руйнує всі кордони та стереотипи. Рівні можливості для всіх, незалежно від матеріальних статків. Це три основні принципи проекту. Цьогоріч ми теж плануємо взяти участь в цьому неймовірно потрібному та важливому проекті.

Липень

Спільно з Центром міської історії та польською  фундацією «Пограниичя» ми реалізували проект «Містерія дитинства».Спершу Літня школа у Львові, де діти збирали та фіксували свої родинні історії, а згодом –  програма зустрічей для польських і українських дітей та підлітків з метою спільної дослідницької і творчої роботи на хуторі Красногруда у Польщі. Протягом цих зустрічей, спільно з тренерами учасники створили анімацію про дитинство, а також книгу, в якій зібрано байки, колисанки, ігри, звуки, смаки, кольори, мода, місця та маршрути, – все, що асоціюється у нас з дитинством.

Серпень

Насправді досить важкий місяць: якийсь сум за учасниками з попередніх проектів, багато документації для початку капітального ремонту, важливим етапом якого є гідроізоляцією.  Приємним візитом здивували нас наші друзі, партнери та однодумці з Польщі та Румунії.

Також ми допомагали нашим друзям з Майстерні громадської активності у проведення “Свята двору” в м.Івано-Франківськ, де запрезентували нашу діяльність на Збоїщах та ініціативу “klaster.in.ua”.

Вересень

З вересня почалась активна підготовка до проекту Moving Borders. Відбір учасників, планування програми, логістичні деталі. Також ми взяли участь з презентацією нашої ініціативи в науковому симпозіумі “Міські спадки/спадщини: культура у практиці та публічна політика у Центрально-Східній Європі”, що відбувався у Львові за підтримки Центру міської історії Центрально-Східної Європи (www.lvivcenter.org). Ми презентували Народний Дім на Збоїщах у панелі “Культурний активізм та ініціативи знизу “. Цей захід є третьою подією у рамках ширшого проекту Оксфордського університету «Субкультури як інтеграційні сили у Центрально-Східній Європі, 1900-дотепер», який досліджує, як ідентичності в регіоні формувалися і конкурували, витворюючи нове визначення «субкультур».

Жовтень

Жовтень став місяцем роздумів про кордони. Політично-адміністративні, ідейні, культурні, релігійні, суспільні та мовні відмінності можуть творити кордони, які підсилюють наявні поділи і часто ослаблюють будь-яку форму діалогу “поза кордонами”. Люди творять кордони, і люди можуть їх подолати. Соціальне виключення через стереотипи, психічні хвороби та фізичні каліцтва, дискримінація мігрантів, біженців, етнічних і сексуальних меншин, а також крайній націоналізм, нові міжетнічні конфлікти і війни, творять невидимі кордони, що розділяють людей. 15 молодих людей з України, Німеччини та Польщі протягом 10 днів говорили про стирання меж та кордонів, про долання стереотипів. Минулого року ми розказували учасникам про наші кордони, нашу історію на Збоїщах. Цього ж року ми стали організаторами проекту спільно з Citizens of Europe e. V.  та Польською фундацією Шумана. В 2016 році ми знову стали партнерами в організації вже третього проекту “Додаючи кордони” у Львові за сприяння наших німецьких партнерів.

Усередині жовтня також відбувся перегляд та обговорення фільму “Хроніка Української повстанської армії 1942-1954″ за підтримки Української Галицької Асамблеї. Фільм розповідає про історію Української повстанської армії 1942-1954 років крізь призму свідчень тридцяти чотирьох очевидців та безпосередніх учасників подій. Усні історії відкривають нетрадиційний погляд на природу боротьби УПА, дають змогу відчути атмосферу та дух епохи, зануритися у вир бурхливих подій.

Листопад

А ще мрії здійснюються. Після всіх документально-бюрократичних перепетій ми таки розпочали капітальний ремонт. Гідроізоляція, яка рятуватиме нас від «грибка» на стінах, бруківка по периметру, виведення підвалу з аварійного стану – те, що вдалось зробити цього року. В 2016 плануємо утеплити фасад, провести реконструкцію системи опалення, а також ремонт ще в двох кімнатах. Звичайно, ремонтом займались  майстри, але й ми тепер підковані. Знаємо, що гідроізоляція є вертикальною та горизонтально, що таке цоколь та усі тонкощі планування будівництва.

Грудень

Миколай бородатий приніс подарунки всім чемним дітям Збоїщ і не тільки дітям)

Звичайно, хотілось разом з збоїщанами зустріти 2016-й, але для нас важлива безпека та затишок наших відвідувачів та гостей. Ще трішки – і у нас закінчиться довготривалий капітальний ремонт. І ми зможемо втілити усе задумане!

Основні джерела фінансування

Державне фінансування (крім заробітної плати та оплати комунальних послуг)  - 6000 грн.

Благодійні пожертви та інші джерела – мистецька формація WIZ-ART провела благодійний показ і дала на розвиток Народного дому 2000 грн

На ремонт та кошторисно-проектну документацію з міського бюджету було виділено та використано 425000 грн

Плани на найближче майбутнє:

-ремонт кімнати на 2-му поверсі та облаштування там фотостудії

-реконструкція системи опалення

-облаштування спортивного майданчика біля Народного дому

-літня мистецька резиденція для дітей

-участь у проекті Brave kids

-спільний історично-мистецький проект для дітей з друзями з Словаччини (формація “Haliganda”)

-літні кінопокази під відкритим небом

Пам’ятайте, що ми відкриті до співпраці та ваших ідей. Запрошуємо на Збоїща,  долучайтесь до нас та разом змінюймо стереотипне уявлення про життя “на районі”!