Громадська організація 
klaster.in.ua спільно з проектом Громади в дії та за підтримки City Institute/Інститут міста 
ініціює новий соціокультурний проект під назвою «Свої/Чужі Збоїща», що має на меті розвивати свідомість громадян, спрямовану на позитивну зміну району Збоїща міста Львова.

Проект-дослідження мікрорайону Збоїща спрямований на знайомство з його мешканцями самими ж мешканцями на рівні пізнання з їхнім побутом, історіями родин та окремих громад. Цей проект – це спроба пошуку ідентичності збоїщан через історії та згадки членів родин з боку тих, хто розказує ці історії, так і з боку тих, хто слухає ці історії.

Очікуваним результатом проекту є формування колективної пам`яті збоїщан, залучення до ініціатив, збільшення концентрації та інтенсифікації спільної взаємодії та активності мешканців району Збоїща. Наближення жителів району до розуміння та усвідомлення своєї локальної ідентичності відповідно до цільових груп, видозміна та вплив на бачення району, залучення різних груп мешканців до втілення нових ідей у спільнотворенні району. Формування усвідомлення, що район Збоїща – є своєрідним центром і може розвиватися як окремий організм у міському просторі.

Таким чином, ми хочемо сприяти діалогу як ефективному інструментові взаємодії та порозуміння. Створюючи умови для відкритого діалогу та переосмислення минулого, ми створимо середовище для розвитку особистої та колективної відповідальності.

 

У нашому житті кордони виконують не лише політично-адміністративну функцію. Ідейні, культурні, релігійні, суспільні та мовні відмінності можуть творити кордони, які підсилюють наявні поділи і часто ослаблюють будь-яку форму діалогу “поза кордонами”. Люди творять кордони, і люди можуть їх подолати. Соціальне виключення через стереотипи, психічні хвороби та фізичні каліцтва, дискримінація мігрантів, біженців, етнічних і сексуальних меншин, а також крайній націоналізм, нові міжетнічні конфлікти і війни, творять невидимі кордони, що розділяють людей.

Вже втретє ми організовуємо семінар “Долаючи кордони” разом та для молоді з Німеччини, Польщі та України задля об’єднання людей поза кордонами, подолання стереотипів і зміни перспектив під час транснаціональної подорожі поїздом з Берліну через Варшаву до Львова.

Чи хотіли би Ви поговорити про кордони, що впливають на Вас, разом із молоддю з Німеччини, Польщі та України? Чи хотіли би Ви порозважати над значенням кордонів у суспільстві під час подорожі поїздом по цих країнах? Чи цікавлять Вас трансдисциплінарні та міжкультурні питання, пов’язані із Німеччиною, Польщею та Україною?

Приєднуйтеся до подорожі поїздом із Берліна через Варшаву до Львова 16 – 25 вересня разом з іншими учасниками з Польщі та Німеччини, щоб поєднувати людей поза кордонами, подолати стереотипи і змінити погляди.

Якщо Ви з України, Вам 18-23 років, і Ви добре володієте англійською, подавайте на адресу klasterinukraine@gmail.com резюме на одну сторінку (CV) та текст (до 500 слів), креативне відео (до 2 хв.), аудіозапис чи презентацію про подолання кордонів у Вашому щоденному житті, що покаже Вашу мотивацію та найкраще висвітлить Ваш ентузіазм і вміння!

Усі аплікаційні матеріали (резюме,текст/відео/презентацію/аудіозапис) приймаються до розгляду англійською мовою.

Подавати заявки до:

16 серпня, 2016 р.

Місце і дати проведення:

16 вересня – 25 вересня, 2016 р. – Берлін, Варшава, Львів

За докладнішою інформацією звертайтеся до ГО “Кластер” за адресою klasterinukraine@gmail.com або відвідайте офіційну сторінку проекту за адресою http://moving-borders.org/ та  сторінку у соцмережі Facebook

Для учасників з України організатори забезпечують отримання візи, покриють кошти проїзду, перебування на воркшопі та виготовлення візи.

Незважаючи на повне покриття витрат, учасники сплачують внесок у розмірі 15 євро.

Проект реалізовано у рамках програми “Європейці за мир” за підтримки Фундації “Пам’ять, відповідальність і майбутнє” (EVZ).

Організатори воркшопу: Citizens of Europe e. V. у співпраці з Європейською академією у Берліні Польською фундацією Шумана і ГО “Кластер”.

8 березня, у вівторок, з 12.00 у Народному домі Збоїща відбуватиметься захід для всієї родини – Свято району. СВЯТО РАЙОНУ ЗБОЇЩА має на меті об’єднання мешканців.  Відомо, що Збоїща, як і більшість спальних районів пострадянських міст України, характеризуються неоднорідністю мешканців, які великою мірою позбавлені ідей «спільності», «відповідальності», «локальності», «єдності» та «взаємодії». Неоднорідність Збоїщ, як однієї з периферій Львова проявляється на рівні сприйняття простору – це і котеджні  поселення, і спальний район, приватні забудови тощо. Сьогодні Збоїща – це кілометри багатоповерхівок і будиночків, незважаючи на великий потенціал, наявність розгалуженої, великої кількості потенційних учасників та учасниць соціально-культурних процесів, Збоїща залишаються культурною периферією Львова. Протягом одного дня збоїщанам різного віку було запропоновано такі види комунікації та атракцій: квест по знанню району, майстер-класи по орігамі, створенню вуличних щитів-гербів, турнір з настільних ігор, дискусія «Як створити район своєї мрії», що включатиме в себе презентацію та обговорення декількох проектів – «Ревіталізація Підзамче», «Взаємодія громадських організацій та муніципальних структур культури», «Громади в дії», виступ місцевих реперів з «Індії», сусідське частування, в’язане графіті, концерт гурту «Lviv ladies», вечірку,  районна пошта та багато інших цікавих конкурсів. До зустрічі в Народному домі! Гайда на Збоїща!

 

Для нас закінчився 2015 рік, плавно перейшовши на новий етап. Проекти, ремонт, багато продуктивних дискусій та розмов… і пошук нового персоналу для Народного дому. Справді, 2015 рік був трохи іншим, ніж попередні. Можна його й назвати трохи гастрольним, трохи господарським, але стовідсотково можемо сказати, що він був певним трампліном, щоб в 2016 році продовжити проекти розпочаті раніше та впевнено рухатись вперед. Окрім постійної локальної та адміністративної роботи та занять з дітьми, ми хочемо розказати вам про цікавинки, що відбувались у житті Народного Дому протягом року.

Січень

Спільно з  організацією української молоді  «Спадщина» ми розпочали рік святом Коляди. Низка вертепів – від класичних до оригінальних авторських, – розповідала про народження Ісуса, було багато колядок та веселощів.

До нас також завітали гості  з Центру дослідження суспільства (Centre for Society Research). Багато говорили про Збоїща, про зміни протягом двох років, про плани на найближче майбутнє. Центр на даний час займається вивченням міських громадських ініціатив, досліджує їхню історію, намагається знайти ключ успіху. Згодом планують створити ресурс, на якому були б описані всі урбан-ініціативи України, щоб була комунікація та кооперація між ними. Тішимось, що klaster.in.ua серед них.

10915193_332705416924336_8120614958589784167_n

Лютий

В лютому ми дізнавались про форум-театр. До нас завітали гості з  Краматорська і Слов’янська. Аматорський театр показав постановку «Відкрий Україну». Учасниками дійства були непрофесійні актори різного віку та соціального статусу, історія творилась  на сцені «тут і зараз». І що найцікавіше: глядачі також змогли стати учасниками імпровізованої вистави, спробували себе у ролі акторів та стали героями однієї сцени.

Березень

Березень став місяцем реалізації давнього задуму – зібрати  на Збоїщах невелику бібліотеку, щоб наші відвідувачі змогли використовувати простір для корисного часопроведення та почитати чи погортати книги. Ми дали по місту клич, що Збоїща хочуть читати. І знаєте, відгукнулись видавництва (серед яких і наше улюблене “ВСЛ”), відгукнились наші симпатики, друзі та найближче оточення. І тепер залишилось тільки одне – знаходити час і бажання заходити до нас у гості для читання.

11096685_359388400922704_6935053841326800560_n Квітень

То вже майже, як традиція, що квітень – це велика толока та святкування Великодня. І таке спільне прибирання неймовірно зближує. Особливо тоді, коли ви вигадуєте смішні історії для знайденого сміття, чаюєте та отримуєте подарунки. Саме цього дня ми отримали пакунок щастя через кур’єра, тому не знаємо, кому дякувати, але завдяки Тобі, наша незнайомко чи незнайомцю, цей день став ще кращим)

І Великдень святкувався весело не менш весело. Квести для дітей, виступ місцевих реперів, приємна музика від гурту «Три кроки в ніч», частування… В такі моменти розумієш, що стерті вже якісь кордони, що знайдено порозуміння, що можна вже разом щось планувати та втілювати. 10423272_364881363706741_6238653344946340069_n

Травень

11080353_375290069332537_6635318307404769770_o

День  матері став сімейним святом. «Моя мама – найкраща, бо вона моя мама», – досить однієї репліки 6-річної дитини, щоб описати загальну атмосферу. Цікаві конкурси, співи, танці, змагання зробили цей день особливим.  Протягом травня у нас гостювала волонтерка з Німеччини від Center for Educational Initiatives – Юлія, яка провела декілька занять для дітей з англійської мови, а також поділилась своїми спогадами з подорожей. Із травня почався наш «гастрольний період». Спершу ми взяли участь у відкритому майстер-класі  “Громадські ініціативи мікрорайонів”, який організувала Майстерня громадських ініціатив. На зустрічі ми спільно з активістами з районів Підзамче та Сихів ділились своїм досвідом організації міського простору, залучення громади у розвиток території і у власні соціальні проекти, розказували про свою практику ведення діалогу із владою та бізнесом, залучення фінансування тощо.  А потім ми поїхали до Івано-Франківська до наших друзів з Urban Space 100, щоб розказати, що у Львові відбувається “на районах”.

 

 

Червень

В рамках Майстерні міста протягом  тижня ми створювали макет Збоїщ через призму дитячих історій. Кожен район має свої таємниці та місця, про які знають тільки обрані. Місця, з яких відкривається місто по-іншому. Для стороннього спостерігача Збоїща можуть здаватись  депресивним і застиглим у часі районом, але це не так. Присутні у ньому мають змогу вдихнути його як органічну речовину, випробувати його під власними ногами, змінювати його ландшафт. Саме ця властивість Збоїщ надихнула нас почати робити особливу, нову карту району. Ця незвична процедура картографії відобразила те, чого не існує на звичних картах Львова. Макет зараз знаходиться в Народному домі, приходьте, діліться  своїми історіями, дізнавайтесь наші. І тут коротке відео, як ми створювали макет.

10632576_385590281635849_4156013359808704287_n

Мабуть, для дітей наймасштабнішим та найемоційнішим став освітньо-мистецький  проект «Brave kids». 120 дітей з 13 країн світу з чотирьох континентів разом, незважаючи на культурні, історичні та побутові відмінності, надихали один одного, спілкувались мовою мистецтва та створювали  спільний перформанс. Кожного дня діти пізнавали іншу культуру не через книги чи телебачення, а через спілкування з дітьми з бразилійських фавел, біженців з Чечні або ж неймовірно талановитими учасниками з з Уганди та Бурунді.

Через мистецькі співпереживання протягом трьох тижнів діти надихались, щоб уявити краще майбутнє для себе, для своєї родини та країни, незважаючи на матеріальні статки. Один з основних принципів фестивалю –  «діти вчать дітей», і тільки за допомогою посередників,  молоді учасники  вчили  і підтримували один одного, заохочували обмінюватися ідеями, навичками і мистецькими підходами. Діти мають голос, свою думку, прислухайтесь до них! Мистецтво створює  діалог, руйнує всі кордони та стереотипи. Рівні можливості для всіх, незалежно від матеріальних статків. Це три основні принципи проекту. Цьогоріч ми теж плануємо взяти участь в цьому неймовірно потрібному та важливому проекті.

Липень

Спільно з Центром міської історії та польською  фундацією «Пограниичя» ми реалізували проект «Містерія дитинства».Спершу Літня школа у Львові, де діти збирали та фіксували свої родинні історії, а згодом –  програма зустрічей для польських і українських дітей та підлітків з метою спільної дослідницької і творчої роботи на хуторі Красногруда у Польщі. Протягом цих зустрічей, спільно з тренерами учасники створили анімацію про дитинство, а також книгу, в якій зібрано байки, колисанки, ігри, звуки, смаки, кольори, мода, місця та маршрути, – все, що асоціюється у нас з дитинством.

Серпень

Насправді досить важкий місяць: якийсь сум за учасниками з попередніх проектів, багато документації для початку капітального ремонту, важливим етапом якого є гідроізоляцією.  Приємним візитом здивували нас наші друзі, партнери та однодумці з Польщі та Румунії.

Також ми допомагали нашим друзям з Майстерні громадської активності у проведення “Свята двору” в м.Івано-Франківськ, де запрезентували нашу діяльність на Збоїщах та ініціативу “klaster.in.ua”.

Вересень

З вересня почалась активна підготовка до проекту Moving Borders. Відбір учасників, планування програми, логістичні деталі. Також ми взяли участь з презентацією нашої ініціативи в науковому симпозіумі “Міські спадки/спадщини: культура у практиці та публічна політика у Центрально-Східній Європі”, що відбувався у Львові за підтримки Центру міської історії Центрально-Східної Європи (www.lvivcenter.org). Ми презентували Народний Дім на Збоїщах у панелі “Культурний активізм та ініціативи знизу “. Цей захід є третьою подією у рамках ширшого проекту Оксфордського університету «Субкультури як інтеграційні сили у Центрально-Східній Європі, 1900-дотепер», який досліджує, як ідентичності в регіоні формувалися і конкурували, витворюючи нове визначення «субкультур».

Жовтень

Жовтень став місяцем роздумів про кордони. Політично-адміністративні, ідейні, культурні, релігійні, суспільні та мовні відмінності можуть творити кордони, які підсилюють наявні поділи і часто ослаблюють будь-яку форму діалогу “поза кордонами”. Люди творять кордони, і люди можуть їх подолати. Соціальне виключення через стереотипи, психічні хвороби та фізичні каліцтва, дискримінація мігрантів, біженців, етнічних і сексуальних меншин, а також крайній націоналізм, нові міжетнічні конфлікти і війни, творять невидимі кордони, що розділяють людей. 15 молодих людей з України, Німеччини та Польщі протягом 10 днів говорили про стирання меж та кордонів, про долання стереотипів. Минулого року ми розказували учасникам про наші кордони, нашу історію на Збоїщах. Цього ж року ми стали організаторами проекту спільно з Citizens of Europe e. V.  та Польською фундацією Шумана. В 2016 році ми знову стали партнерами в організації вже третього проекту “Додаючи кордони” у Львові за сприяння наших німецьких партнерів.

Усередині жовтня також відбувся перегляд та обговорення фільму “Хроніка Української повстанської армії 1942-1954″ за підтримки Української Галицької Асамблеї. Фільм розповідає про історію Української повстанської армії 1942-1954 років крізь призму свідчень тридцяти чотирьох очевидців та безпосередніх учасників подій. Усні історії відкривають нетрадиційний погляд на природу боротьби УПА, дають змогу відчути атмосферу та дух епохи, зануритися у вир бурхливих подій.

Листопад

А ще мрії здійснюються. Після всіх документально-бюрократичних перепетій ми таки розпочали капітальний ремонт. Гідроізоляція, яка рятуватиме нас від «грибка» на стінах, бруківка по периметру, виведення підвалу з аварійного стану – те, що вдалось зробити цього року. В 2016 плануємо утеплити фасад, провести реконструкцію системи опалення, а також ремонт ще в двох кімнатах. Звичайно, ремонтом займались  майстри, але й ми тепер підковані. Знаємо, що гідроізоляція є вертикальною та горизонтально, що таке цоколь та усі тонкощі планування будівництва.

Грудень

Миколай бородатий приніс подарунки всім чемним дітям Збоїщ і не тільки дітям)

Звичайно, хотілось разом з збоїщанами зустріти 2016-й, але для нас важлива безпека та затишок наших відвідувачів та гостей. Ще трішки – і у нас закінчиться довготривалий капітальний ремонт. І ми зможемо втілити усе задумане!

Основні джерела фінансування

Державне фінансування (крім заробітної плати та оплати комунальних послуг)  - 6000 грн.

Благодійні пожертви та інші джерела – мистецька формація WIZ-ART провела благодійний показ і дала на розвиток Народного дому 2000 грн

На ремонт та кошторисно-проектну документацію з міського бюджету було виділено та використано 425000 грн

Плани на найближче майбутнє:

-ремонт кімнати на 2-му поверсі та облаштування там фотостудії

-реконструкція системи опалення

-облаштування спортивного майданчика біля Народного дому

-літня мистецька резиденція для дітей

-участь у проекті Brave kids

-спільний історично-мистецький проект для дітей з друзями з Словаччини (формація “Haliganda”)

-літні кінопокази під відкритим небом

Пам’ятайте, що ми відкриті до співпраці та ваших ідей. Запрошуємо на Збоїща,  долучайтесь до нас та разом змінюймо стереотипне уявлення про життя “на районі”!

 

 

 Декілька місяців тому ми поїхали в мальовниче містечко Сейни в Польщі, майже на кордоні з Литвою, щоб зустрітись з неймовірно хорошими, заангажованими в позитивних змінах представниками польської фундації “Пограниччя”. Тиждень відвертих розмов, переймання досвіду і захоплення ідеями переріс в щось більше, ніж офіційна співпраця, між нами з’явився міст, культурний міст) Мабуть, саме тому й народилась така ідея – говорити про дитинство, досліджувати дитинство поколінь, яке нас і об’єднує.

Спогади про чудових людей з фундації “Погранниччя” захопили мене, але скажу й, хто ми - Центр міської історії, Народний дім “Збоїща” та дитячі клуби Львова. Видається, що це вибухова суміш для дії!

     Кожен міст має свої опори, “підмурки” з двох сторін, від них залежить, чи він буде надійний, функціональний чи тільки “для краси”. І перед тим, як ми зустрінемось з польськими дітьми, щоб творити короткі анімаційні на основі байок, колисанок, ігор, звуків, смаків, кольорів, моди, місць та маршрутів, ми робимо нашу літню школу для дітей та підлітків зі Львова, які цікавляться родинною історією, міською історією та є відкритими до творчих експериментів.  Будемо разом ділитись історіями дитинства, які здатні об’єднувати, історіями, які дозволяють мандрувати періодами та епохами, історіями, які дарують можливість переживати нові почуття і, розуміти себе та інших.Літня школа передбачає збір матеріалів, проведення інтерв’ю, згадки про власне дитинство. Оскільки учасники досліджуватимуть дитинство трьох поколінь, важливо, що впродовж школи вони постійно спілкуватимуться з батьками, бабусями, дідусями, сусідами, будуть працювати з родинними фотографіями, спогадами, артефактами. Заняття у літній школі передбачають також творчі майстерні, де учасники будуть творити у цікавих техніках. Робота з візуальними матеріалами Центру міської історії (картами, фотографіями, усними спогадами) допоможе поєднати родинні історії з подіями, які відбувались в історії села/міста/регіону/країни.

Школа відбуватиметься в два етапи – і від літньої львівської поступово перейде в осінню сейненсько-красногрудську)

15 липня – 2 вересня

Літня школа, на базі Центру міської історії: приготування до поїздки до Міжнародного Центру Діалогу (Польща), збір матеріалів, творчі майстерні, дослідницька робота учасників.

6-16 вересня

Варштати фільмової анімації “Таємниці Дитинства/ Misteria dzieciństwa”: поїздка до Міжнародного Центру Діалогу (Польща), воркшопи, створення анімації на тему дитинства.

 Програма здивує всіх, тому що лекторами є люди, які своєю поведінкою і ставленням до життя є ще дітьми, але роблять серйозні речі, або ж думають так)
 • Христина Бойко – координатор освітніх програм Центру міської історії;
 • Тетяна Попович – художня керівничка Народного Дому “Збоїща”;
 • Оксана Демків – педагог, художник-реставратор, автор програми для дітей “АртСтудія”;
 • Софія Філіпчук – художник, дизайнер, ілюстратор;
 • Роман Дзвонковський – дизайнер, відеооператор.

Ну, що ж. Гайда  в дитинство!

В рамках Майстерні міста протягом 7-13 червня  буде створюватись макет Збоїщ через дитячі історії.

Кожен район має свої таємниці та місця, про які знають тільки обрані. Місця, з яких відкривається місто по-іншому. Для дорослих, Збоїща — це спальний район з багатоповерхівками, місце їхнього спочинку після роботи та домашні клопоти. Але для дітей, від найменших до підлітків — це  повноцінне життя. Підлітки сприймають Збоїща як місце, яке вони хочуть розвивати та вдосконалювати. Тут вони живуть, вчаться, розважаються і будують своє майбутнє. І доросла наркоманська Індія стає для них натхненням, щоб писати про неї пісні, знімати відео, об’єднуватись для вуличних розваг.  Гаражі, де періодично облаштовують свій “побут” безхатьки, — місце романтичних зустрічей.

Для зовнішнього спостерігача Збоїща можуть здаватись  депресивним, високим і застиглим у часі районом, але це не так. Присутні у ньому мають змогу вдихнути його як органічну речовину, випробувати його під власними ногами, змінювати його ландшафт. Саме ця властивість Збоїщ надихнула нас почати робити особливу, нову карту району. Ця незвична процедура картографії має на меті  відобразити те, чого не існує на звичних картах Львова.

“Ми хочемо  відкрити нову оптику сприйняття виключених з «офіційного» міського життя району місць на прикладі дитячих історій та локацій (гаражів, двориків, майданчиків). Показати виворіт їх життя не з точки зору депресивних територій , а як певну сукупність оповідок кожного місця, місцевої міфології, яка для усіх інших районів залишається таємницею. Маленька історія має вплив на весь світ. Із маленьких історій виростає великий світ грандіозних історій та дорослих вчинків. Про це варто пам’ятати. Якщо можна було б скласти мозаїку оповідок дітей з усього міста, можна побачити, яким є місто насправді, з яких саме глибин виростає дерево пам’яті дорослих і ще доросліших людей”, – коментує Марина Плахотнюк, співкоординатор проекту.

WP_20150608_14_26_38_Pro

                                                «Театр може допомогти нам будувати наше майбутнє,

                        а не чекати, поки воно настане».

                                                                                                                                         Аугусто Боаль

 

31 січня  о 15:00 в Народному Домі на Збоїщах відбудеться виступ  учасників форум-театру з Краматорська і Слов’янська.

Аматорський театр покаже постановку «Відкрий Україну». Коли ви чуєте «форум-театр», не очікуйте побачити сценічних образів, професійних акторів чи завчених реплік.  Учасники постановки – непрофесійні актори, різного віку та соціального статусу, сценарій – дуже часто пишеться під час постановки, історія твориться на сцені «тут і зараз». Всі глядачі також зможуть стати учасниками постановки, якщо матимуть бачення виходу з складної ситуації, або ж просто захочуть спробувати себе акторами, героями однієї сцени.

Форум-театр є творчою та інтерактивною методикою, яка використовується для пошуку рішення проблем та розвязання конфліктів,  театр  був заснований бразильським театральним постановником Аугусто Боалем. Суть вистави полягає у спільному пошуці рішень проблеми або виходу зі складної ситуації. Постановка будується таким чином, що сценка закінчується піком конфлікту, і глядачі, замінюючи одну з ролей,  міняють ситуацію так, щоб вона перестала бути небезпечною для учасників конфлікту. Перед самою постановкою учасники знайомляться між собою, в ігровій формі роблять вправи, під час яких можуть проявити свої емоції, пріоритети, рівень активності, а також вправи, що розвивають творчі і сценічні навички.

 

Тетяна Попович +380630374980

https://www.facebook.com/klasterinua

http://vk.com/narodnydim

Народний дім «Збоїща»,

вул. Мулярська, 32

Народний дім на Збоїщах став простором для спільної діяльності, для взаємотворення та натхнення. Кожного дня тут зустрічаються діти та дорослі, яким би хотілось запропонувати хорошу та якісну літературу, книги, які б відповідали на їхні запитання та творили площину для нових пошуків і сенсів.
В Народному домі планується облаштувати бібліотеку, куди б всі бажаючі змогли приходити, читати те, що їх цікавить, спілкуватися з однодумцями та дискутувати. Найцікавіше те, що діти-відвідувачі хочуть читати, але, на жаль, батьки не завжди можуть купити їм бажані книги через певні об’єктивні, а інколи і суб’єктивні причини.
Зараз діти відвідують курси англійської мови, слухають лекції про мистецтво, грають настільні ігри, дивляться фільми. І тільки тепер, коли між нами, збоїщанами та працівниками Народного дому, зародилась довіра, ми розуміємо бажання та потреби місцевої громади.
Збоїщани хочуть читати! Ми вирішили розпочати роботу над збором та закупівлею книг для формування бібліотеки для всіх, без вікових обмежень чи орієнтувань тільки на дітей,  та звернутися до видавництв з проханнями долучитися до облаштування бібліотеки.

Тому якщо ви маєте книгу, якою хочете поділитись з іншими, приходьте в Народний дім на Збоїщах. Взамін отримаєте посмішки наших відвідувачів та чай з печеньками)))

 

 

Цей рік, як і попередній, був досить насиченим для життя Народного дому. Незважаючи на важкі політичні події та загальні настрої у суспільстві, вдалося зреалізувати наші маленькі мрії і прагнення. Зокрема, відбулася часткова реконструкція Народного дому – ремонт кімнати-рецепції, нові меблі, встановлена лавка, а найголовніше – тимчасово укріплені стояки в підвалі, що дає нам певний час для пошуку нових рішень.

Цьогоріч Народний Дім працює в постійному режимі та від кожен день для відвідувачів з 14.00 до 22.00 з вільним доступом до Інтернету, оновленим інтер’єром та настільними іграми. У вересні художню керівничку Народного Дому та представницю мистецької формації Wiz-Art Ольгу Райтер змінила на посаді соціальна працівниця Тетяна Попович. Цього року ми провели 16 подій для різних вікових аудиторій, масу зустрічей з волонтерами, доброчинцями, ініціативними групами та отримали багато нових знайомств.

січень-лютий

У січні партнерська ініціатива “Кластер” взяла участь у конкурсі соціально-культурних проектів від компанії САН ІнБев для отримання фінансування у розмірі 8 тис.грн. для обладнання великої зали Народного Дому та перетворення його у нову культурно-просвітню платформу на районі.

Під час медіакампанії по збору лайків, нам вдалося подолати позначку у 2000 лайків і отримати бажану підтримку, але найголовнішим для нас є багато позитивних відгуків, які ми опублікували на фейсбуці у розділі Мотиватори.

Богдан Шпитко змоделював майбутній інтер’єр Народного Дому, на який ми хочемо орієнтуватись і працювати над залученням ресурсів до повного оновлення.

На нашому сайті klaster.in.ua встановлена кнопка Підтримати,  саме завдяки нашим доброчинцям протягом цього року нам вдалося здійснити багато маленьких справ. Зокрема, хочемо подякувати Любові Ільницькій за благодійні пожертви.

березень

7 березня відбулася перша зустріч з громадою Збоїщ, свої враження від зустрічі виклав на zahid.net Володимир Бєглов.

15 березня в Народному Домі за мотивами оповідання “Близнюки” Тараса Шевченка (переклад Марії Чумарної) виступили студенти 2 курсу акторського відділення факультету культури і мистецтв ЛНУ ім. Івана Франка.

вистава

Коротке відео вистави тут

Друга зустріч  з громадою Збоїщ відбулася 16 березня, де директорка Народного дому Вікторія Швидко та художня керівничка Ольга Райтер представили роботу, що була зроблена у 2013 році, бюджети та ресурси Народного дому, плани та проблеми. Згодом відбулася відкрита дискусія мешканців. Львівська газета “Ратуша” побувала на зустріч та висвітлила основні тези у статті.

30 березня у Народному домі відбулася зустріч зі Сашком Положинським, лідером гурту “Тартак” з молоддю району Збоїщ.

положин

Громадська ініціатива “Кластер” допомогла громадським активістам ініціативи збору коштів для озелененння вулиці Городоцької, відкривши окремий банківський рахунок, разом було зібрано 29 413 грн.

Також доброчинець Дмитро купив роутер для Wi-Fi у Народному Домі, щоб ми нарешті змогли інтернетизувати наш простір, за що ми йому безмежно вдячні.

квітень

Художниця Ірина Калин намалювала писанку “Кластер”, яку презентувала у  Галереї мистецьких писанок на площі Музейній.

писанка

12 квітня  Збоїща долучилися до всеукраїнської ініціативи  “Зробимо Україну чистою”, яка є частиною світового руху “Let’s Do It, World”, який в свою чергу об’єднує понад 9 000 000 людей з більш ніж 100 країн світу. За якістю проведених прибирань Україна щороку входить в 10 найкращих країн. Під час акції було зібрано 6 пакетів пластику, 1 пакет скла та 30 пакетів інших відходів, здано металобрухту на 182 грн. Також вдалося висадити 2 дерева і 6 кущів, на жаль, через кілька днів вони безслідно зникли. В проведенні акції нам допомагали місцеві дітлахи, львів’яни та члени студентської громадської організації BEST.

чисто

Писанки зі Збоїщ

До Великодня кураторка Мистецької майстерні “Драбина” та волонтерка Народного Дому Оля Мухіна провела майстер-класи для дітей по розмальовуванню писанок.

писанкиjpg

травень

10 травня в Народному Домі виступили студенти 2 курсу акторського відділення факультету культури і мистецтв ЛНУ ім. Івана Франка з виставою “Байки Езопа”. Відеозвіт з вистави ви можете переглянути на нашому Youtube каналі.

ezop

Ось такі красиві малі збоїщанці вітали своїх матерів в  День Матері.

mother day

17 травня лекція Сашка Стукала “Шевченко: як створити національного супергероя”.

stukalo

Катерина Гладка подала короткий огляд історії перетворення Народного дому у статті  “Культура на районі: нове арт-життя львівських околиць”.

А також у  нас заасфальтували доріжку)

червень

22 червня презентація фільму “Золотий вересень” реж. Тарас Химич, презентація за участю продюсера фільму Тараса Чолія.

Тарас Чолійjpg

 

Липень

Організували  літній табір для дітей “Кольорове літо”. Кожного дня  були різні заняття – танцювали, малювали, вчились акторської майстерності, дізнавались, як створюються  книги, дивились мультфільми. Завершенням табору стала наша перша спільна поїздка в Палац мистецтв на виставку «Інтерактивний ігровий простір».

summer

Із принесених жителями фото ми плануємо зробити виставку життєвих історій Збоїщ, а поки що вони опубліковані у мережі Фейсбук за посилланям.

В липні учасники Шостої міжнародної літньої школи суспільних наук в Україні,

history котру проводив Центр міської історії, мали знайомство з роботою Народного дому. Після зустрічі та розповіді про нашу діяльність кожен з них зробив свій благодійний внесок для продовження роботи, зокрема втілення ідеї з ремонтом фойє.

Почали робити ремонт в фойє, знищили грибок, перефарбували стіни.

PicMo

Серпень

Літо – час для велопрогулянок, Збоїща – мальовничий район з незвіданими просторами, разом з хлопцями здійснили невеличку веломандрівку районом.

velyky

Цього року ми подумали, що святкування Дня незалежності має бути без гучних концертів, без пафосних слів про любов до своєї країни, а просто поговорити про те, що для нас зараз Україна, якою ми бачимо її в майбутньому, та найголовнішим було зрозуміти, що ми є творцями завтрашнього дня, що кожен з нас має взяти відповідальність за те, що ми робимо.  Святкування складалось з декількох частин. Фотопроект «Моя маленька незалежність» - збоїщани різного віку розказували, що для них незалежність.

На інтернет-порталі “Твоє місто” також було опубліковано “10 думок львів’ян про незалежність”.

Також ми провели акцію на Балатоні –  біля місцевого базару разом  з місцевими підлітками нанесли графіті слів, котрі асоціювалися з незалежністю.

10649610_274170976111114_4538003906066787497_n

І звичайно, зробили невелику святкову зустріч в Народному домі 24 серпня.

history

Вересень

Змінилась художня керівничка Народного Дому, нею стала Тетяна Попович, колишня соціальна працівниця. 

Вже третій день як я не працюю художньою керівничкою Народного Дому на Збоїщах, рішення прийняла, бо підшукала на своє місце чудову і віддану працівницю, а одночасно з’явилась реальна можливість втілити давню мрію. Я спостерігала процес реанімації приміщення і також наш поступ у базових вміннях так званих “працівників культури оновлених”, бо ми не совки і в тому була наша перевага. Звичайно, ми могли би зробити і більше, але як то кажуть never regret. Тому зараз я лише радію, коли бачу, що всі на своїх місцях і найголовніше є ще куди рухатись і чого прагнути в кластері “Народний Дім Збоїща” – статус Олі Райтер в Фейсбуці

Вересень почався хорошими новинами. Мистецька формація Wiz-Art  пожертвувала нам 3262 грн 50 копійок, які зібрала на кінопоказі, ці гроші ми плануємо використати на повне чи часткове відновлення огорожі в Народному Домі. Чекаємо весни – і беремось за роботу.

Підремонтували підвал, та це тимчасово. Потрібно обов’язково зробити ще гідроізоляцію, щоб позбутись грибка і робити ремонт в залі. Це зараз є найпотрібніший  та найдорожчий процес для ревіталізації Народного дому.

Так виглядає підвал зараз:

підвал.n

Народний дім відвідала делегація з Любліна,  з польськими партнерами обговорено можливість співпраці та культурних обмінів в майбутньому.

Жовтень

Відкрили гуртки  англійської мови та мистецтв.  Щосереди волонтерка Марія проводить заняття для дітей від 8 до 13 років. В майбутньому плануємо відкрити ще одну групу для підлітків від 14 років, якщо будуть охочі вчитись.

art.n

Виграли грант від Української Галицької Асамблеї 10 тисяч гривень ми використали для облаштування фойє та частково залу. Детальніше про те, хто ще виграв гранти, і що  ми робитимемо в Народному домі, як реалізовуватимемо проект, у статті на порталі “Твоє місто”.

Позначка наших пошановувачів на фейсбуці досягла позначки 1000. Це також одна з наших маленьких перемог, що допомагає нам рухатися вперед і багато працювати.

Встановили зручну лавку біля Народного дому.  Після візиту до Вільнюса в центрі міста ми побачили лавку, яка нам дуже сподобалася і вирішили змайструвати щось подібне на Збоїщах, і знову таки наш креативний Богдан Шпитко втілив цей задум і вже від кінця жовтня лавка встановлена на подвір’ї Народного Дому.

bench

 

Листопад

Листопад став місяцем інформування світу про klaster.in.ua.

Спершу була зустріч з учасниками  проекту Moving Borders –  молодими ініціативними людьми з Польщі, Німеччини та України, яким ми розказали про свої кордони та виклики. Цікаво переглядати їхні фото, те, яким вони побачили Народний дім на Збоїщах.

Знахідка однієї з учасниць)

moving borders. n

Художня керівничка Тетяна Попович взяла участь у  Майстерні Громадської активності в Черкасах, де поділилась нашим досвідом з учасниками з Польщі, Білорусі та України.

Приємною і продуктивною була поїздка до Варшави, де ми брали участь  у польсько-українському проекті “Євро 2014. Cамоврядування”.  Семеро підлітків зі Львова спільно з групою активних підлітків з Варшави відвідували сейм, Палац Президента, ділились піснями, які вплинули на нас та нашу історію за час незалежності на радіо, майстер-клас з друку на тканині, екскурсія по місту, відвідування виборчих дільниць, зрештою, боулінг і картинг, багато говорили про майбутнє України та Польщі. А ще побачили Бемовський центр культури – місце, в якому вирує життя, де зустрічаються дорослі і діти, хіпстери і представники офіційних делегацій, місце, де хочеться творити. Маємо велику надію, що з часом Народний дім перетвориться в таку локацію, і ми зможемо бути натхненниками для когось.

бемово

Почали облаштовувати простір в фойє – тепер у нас є 2 зручні і стильні диванчики, обігрівачі, до кінця січня буде книжкова шафа та стіл. Також ми купили багато настільних ігор, щоб всі бажаючі могли приходити до нас і з приємністю та користю проводити час. Згодом плануємо робити міні-турніри на Збоїщах.

erudyt

Грудень

За підтримки німецьких партнерів зробили Майстерню коміксів  -  короткий соціальний проект для дітей віком 10-16 років, завданням якого було обговорити з дітьми про різні залежності, які їм є найближчими. Учасники створили комікси про ті речі, які вони бачать навколо – залежність від телефону, комп’ютерних ігор, алкоголю, а для когось і трудоголізм – теж є залежністю.

Супермен рятує суспільствоПодивитись історію створення коміксів та самі комікси можна в нас на сторінці в альбомі “Моя маленька незалежність” 

Рік закінчився новорічними посиденьками. Приємно проводжати рік з людьми, з якими ти робиш зміни і для яких ти це робиш. Новорічний вечір, де були музичні виступи, святкові частування та розмови про  те, що ми зробили протягом року, був насиченим і по-домашньому теплим. Збоїщанські репери Кранк і RAF вітають всіх з Новим роком у яскравому відео.

Приємною новиною є також те, що ми нарешті отримали право власності на будинок на вул. Мурована, 32.  А це означає, що ніхто не зможе  побудувати чи реорганізувати його у торговий центр, заклад громадського харчування чи будь-що інше. Це є виключно державна громадська інституція і зараз є всі наявні документи, які це підтверджують.

А ще про нас згадують в огляді Insider про визначні міські ініціативи 2014 року вже другий рік поспіль.

Малими кроками ми змінюємо місце, куди ми прийшли два роки тому. Тішимось з усіх перемог, коли є нові відвідувачі, коли знаходимо симпатиків, аналізуємо помилки. Дякуємо всім волонтерам, які допомагають нам, та всім, хто долучається до проекту – ідейно, морально та фінансово. Особливо хочемо висловити подяку людям та інституціям, без яких цей рік не був би таким продуктивним та надихаючим – Центру міської історії, Ірині Мацевко та Софії Дяк – за бажання співпрацювати, а також за меблі, Гнатковському Юрію за благодійний внесок у формі склоблоків для рецепції, Богдану Шпитко та Тарасу Сало – за найважчу роботу та за усі ідеї, плани, поради у процесі ремонтів та реконструкцій приміщення, Богдану Прохаську та Богдану Желобчуку – за нові меблі та лояльні ціни, Марії Гаврилишин та Марині Плохотнюк – за те, що діляться своїми знаннями з дітьми зі Збоїщ, студентам акторської майстерності  курсу Олега Стефана – за добру гру та натхнення, дизайнерці Ірині Калин за креативні постери-афіші, які так потрібні нам для інформування громади та гостей про наші події, Вероніці Гуменюк та Терезі Розеншталь за те, що цікаво та інтерактивно вміють розказувати дітям про книги, Ірині Подоляк та Ірині Магдиш – за моральні та матеріальні внески, підтримку та ідеї, Олесі Дацко – за локальну підтримку та добрі поради, Українській Галицькій Асамблеї за віру та підтримку доброї справи, пану Михайлу та пані Марії – за відданість і чесну роботу, а також всім, хто допомагає рухатись вперед.

Основні джерела фінансування

Державне фінансування (крім заробітної плати)  - 11000 грн.

Благодійні пожертви та інші джерела – завдяки внескам доброчинців, продажу постерів та здачі металобрухту цьогоріч нам вдалося зібрати 9518 грн.

Для здійснення окремих заходів було залучено додаткові кошти неурядових організацій (гранти благодійних фондів) та спонсорську допомогу в обсязі 25922 грн.

Плани на найближче майбутнє:

 • проект “Збоїща хочуть читати” - збір  та закупівля книг для формування бібліотеки хорошої літератури.
 • “Свято району” – дослідження поза центром”, в рамках якого цього року плануємо реалізувати фестиваль на Збоїщах, ревіталізувати підземний перехід, відкрити фотовиставку та опублікувати дослідження по району Збоїща.
 • благодійне караоке щоп’ятниці
 • відкриття кіноклубу “Тихо будь!”
 • гідроізоляція будинку
 • ремонт ще одієї кімнати на першому поверсі

Віримо в те, що цього року ми зможемо втілити все задумане, що Народний дім стане комфортним місцем для місцевої громади та гостей, місцем, де будуть народжуватись нові ідеї і здійснюватимуться  наші та чиїсь мрії.

 

 

Визначено переможців Майстерні коміксів “Моя маленька незалежність”. Переміг комікс “Супермен рятує суспільство від залежностей”.

Супермен рятує суспільство Трудоголізм 10891987_322593954602149_5988832753709180755_n Джері був класний Залежність від телефону П'яний Губка Боб

  1395957_322593834602161_1308391903541928238_n 1450877_322593761268835_8363349068110437688_n 1453378_322594927935385_5506678787730137809_n 1461633_322594591268752_8632102991980954188_n 10377094_322593581268853_8112859817004205983_n 10393700_322594797935398_471655720708976366_n 10394557_322594274602117_5693891369844868912_n 10422089_322593607935517_5494356932162619607_n 10434311_322593677935510_4080049408016746007_n 10675520_322594707935407_6152646800449385852_n 10882169_322594077935470_2419448960642762126_n 10885412_322593717935506_7314066285133763892_n 10885506_322594414602103_8173634838068406546_n 10888634_322594644602080_7487569627932961355_n 10888852_322594434602101_986101091750754179_n 10888921_322594504602094_4330431495860871957_n 10891693_322594121268799_161047577254059160_n 10891889_322593614602183_8916265784445578912_n 10891987_322593954602149_5988832753709180755_n 10896927_322594344602110_8669973562249082664_n 27 грудня, 18.00. в Народному домі будуть новорічні посиденьки. На святі виступлять  рок-гурт ПашКо BAND, етно-дует Оленки/Olenky, також ми почуємо, як читають реп на Індії) Для всіх гостей ми приготували різні смаколики та багато-багато сюрпризів) Під час посиденьок ми дізнаємось переможців  Майстерні коміксів.